pTron Original 20W Type C iPhone Charger, Fast Charging Compatible for iPhone 15/14/13/12/11/X/8 & Other Type C Enabled Devices, 20W PD Charger, Power Delivery Compatible Adapter, Volta FC18 (White) pTron Original 20W Type C iPhone Charger, Fast Charging
1/8
by pTron
0598.50100% OFF
Inclusive of all taxes
- pTron Volta FC18 smart USB Wall Charger comes with 20W Super Fast PD (Power Delivery) Compatible Charging | Made in India Power Adapter Compatible with iPhones. - 20W Single Port PD Charger is Compatible with iPhone 15,14,13,12,11,X & 8 Models | 3 Times Faster Charging | A compatible 3A Charging cable Must be Used with this Charger to Experience Fast Charging. - Smart USB Adapter Equipped with intelligent IC which auto-detects the connected device and charges it at the fastest speed of the devices | Output 20W max.: 5V-3A, 9V-2.22A, 12V-1.67A - Multi-layer Chipset Protection - The charger comes with multi-layer chipset protection that gives protection against short circuits, over-voltage. - Volta FC18 charger is compact, lightweight, and can be carried out conveniently | 6-months manufacturer warranty on manufacturing defects from the date of purchase.